Kolka u niemowlęcia- jak sobie z nią poradzić?

Żaden rodzic nie lubi jak jego dziecko płacze. W przypadku starszych dzieci, sprawa jest o tyle prosta, że pociecha może zdradzić nam powód swojego cierpienia. Niemowlęta niestety nie potrafią mówić. Możemy więc jedynie domyślać się, co im dolega. W przypadku tak małych dzieci, często powodem płaczu jest uciążliwa kolka. Na szczęście, istnieją skuteczne sposoby na radzenie sobie z nią.

Jak poradzić sobie z kolką przy pomocy ziół?

Jeżeli podejrzewasz kolkę u swojego dziecka, zainteresuj się ziołami. Doskonałe rezultaty może przynieść herbata z kopru włoskiego. Napar z tego dobroczynnego ziela jest znany przez większość rodziców. Nie ma się temu co dziwić, gdyż jest on nie tylko skuteczny, ale również bezpieczny. Jakimi właściwościami charakteryzuje się koper włoski? Przede wszystkim działa on rozkurczowo, zmniejszając dolegliwości bólowe dziecka. Nie sposób odmówić mu także działania łagodnie wiatropędnego. Warto pamiętać o tym, aby wyposażyć się w dobre jakościowo zioło. Najlepiej poszukiwać go w sklepach z ekologicznymi produktami oraz w aptekach. Dziecku należy podawać lekko przestudzoną herbatkę, aby się nie poparzyło. Letni napar, podawany systematycznie powinien ukoić dolegliwości maleństwa. Warto jednak obserwować swoje dziecko. W niektórych przypadkach stosowanie tylko i wyłącznie herbatki z kopru włoskiego może nie podziałać na kolkę.

Pokonaj kolkę u niemowlęcia masażami

Każdy, kto zastanawia się nad tym, jak poradzić sobie z kolką u niemowlęcia, powinien spróbować masaży. Rodzic powinien robić to jednak delikatnie, z odpowiednim wyczuciem. Zbyt mocne masowanie brzuszka może bowiem nie tylko nie pomóc, ale wręcz doprowadzić do zaognienia dolegliwości. Przed przystąpieniem do masowania brzuszka maleństwa, dobrze byłoby nawilżyć dłonie oliwką do masażu. Bardzo istotna jest właściwa technika masowania. Należałoby wykonywać okrężne ruchy. Doskonale, jeśli będą one zgodne z ruchem wskazówek zegara. Istotne jest także to, aby dłonie przesuwać ku dolnej części brzuszka niemowlaka. Masaż, aby mógł być skuteczny, powinien trwać minimum pięć minut. Warto co jakiś czas ponawiać masaż i obserwować zachowanie dziecka. Jeśli przestanie płakać, nie należy przerywać masowania. Umiejętnie przeprowadzony masaż, nie tylko łagodzi dolegliwości bólowe, ale również uspokaja maleństwo. W kontekście walki z dziecięcą kolką również jest to niezwykle istotne.

Ogrzej brzuszek dziecka, a pokonasz kolkę

Nie od dziś wiadomo, że ciepło pomaga leczyć wiele dolegliwości, zwłaszcza tych bólowych. Nie inaczej jest w przypadku niemowlęcej kolki. Jeśli pojawia się kolka u maleństwa, warto przyłożyć mu do brzuszka termofor. Nie powinien być on jednak wypełniony zbyt gorącą wodą. W przeciwnym bowiem razie mogłoby dojść do nieumyślnego poparzenia skóry dziecka. Jeśli nie posiadamy termoforu, możemy wykorzystać inne metody pozwalające na ogrzanie brzuszka. Z pomocą może przyjść nam chociażby ręcznik. Wystarczy uprzednio zanurzyć go w ciepłej wodzie lub ogrzać na grzejniku. Równie dobrze możemy wykorzystać swoje dłonie, o ile rzecz jasna są wystarczająco ciepłe. Wówczas kojące działanie ciepła możemy połączyć z dobroczynnym działaniem masażu. Wspaniałym rozwiązaniem może być również ciepła kąpiel. Jeśli dodamy do niej kilka kropel oliwki, przy okazji nawilżymy skórę naszego maleństwa. Jak długo powinna trwać taka kąpiel? Na to pytanie nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Na pewno jednak nie krócej niż dziesięć minut. Podczas kąpieli również można delikatnie masować brzuszek niemowlaka.

Poprzedni artykułJaki prezent na chrzest? Najciekawsze propozycje na chrzciny
Następny artykułNiania elektroniczna- kiedy się przydaje i czy warto kupić?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj