Zabawki dla dzieci- jakie atesty i certyfikaty powinny posiadać bezpieczne zabawki?

Korzystanie z odpowiednio dobranych zabawek przynosi wiele korzyści. Dzięki nim młody człowiek może kształtować wiele cech osobowościowych, rozwijać sferę fizyczną i intelektualną. Ponadto skutecznie zajmują one czas rozwijając pasje i zainteresowania dziecka. Czy są one jednak do końca bezpieczne? Jak dobrać odpowiednie produkty? Czym charakteryzują się najlepsze zabawki? Czym są atesty i certyfikaty? Które z nich powinny posiadać akcesoria dla małych użytkowników? Jakim badaniom zostają poddawane tego rodzaju przedmioty?

Czym są atesty i certyfikaty zabawek dla dzieci?

Każda z dopuszczonych do użytku zabawek powinna przejść szereg badań i testów. Dzięki nim zabawka jest bezpieczna podczas wykorzystania. Dziecku nie zaszkodzi kontakt jej z buzią czy oczami. Nie zawiera substancji szkodliwych lub takich które mogą zagrażać zdrowiu i życiu. Czym zatem są wspomniane certyfikaty?

Kupując nową ciekawą zabawkę, warto skupić się na kilku aspektach. Choć dla wielu najważniejszy jest wygląd produktu i jego atrakcyjność, to w rzeczywistości na równi stawia się ich bezpieczeństwo podczas zabawy. Należy sprawdzić skład i elementy z których zastała zabawka stworzona, a także informacje o różnego rodzaju ostrzeżeniach. Wyraźnie widoczne powinny być również certyfikaty.

Atesty i certyfikaty to symbole, które mówią o spełnieniu wielu wymogów i dostosowaniu produktu do określonych norm. Niektóre przyznawane są obowiązkowo, bez nich zabawka nie może zostać wypuszczona do sprzedaży. Inne akcesoria nie posiadają takiego wymogu. Jednakże producenci sami ubiegają się o nadanie im takiego statusu, dzięki temu produkt staje się jeszcze bardziej atrakcyjny dla odbiorcy.

Jakie certyfikaty i atesty nadawane są zabawko dla dzieci?

Aby zabawka była bezpieczna musi przejść szereg badań. Każda próba zakończona sukcesem zostaje odpowiednio odznaczona. Na pudełkach zabawek zostało umieszczonych kilka dla wielu niezrozumiałych symboli. Rzucające się w oczy znaczki mówią o tym w jaki sposób ich używać, jaki przedział wiekowy powinien bawić się tymi zabawkami, dla kogo są wykluczone oraz z jakich materiałów zostały utworzone. Tak więc można wyróżnić kilka oznaczeń, którymi są:

  • CE – oznaczenie o spełnieniu wszelkich norm. Powinny posiadać je wszystkie produkty przeznaczone do użytku do 14 roku życia. Nadawane wewnętrznie przez producenta, który gwarantuje przetestowanie towaru.
  • Certyfikat Państwowego Centrum Higieny oraz Instytutu Matki i Dziecka – oznaczenia, które gwarantują bezpieczeństwo zabawki. Produkty spełniające krajowe normy objęte polskim prawem.
  • TUV Rheinland – atest mówiący o próbach laboratoryjnych. Taka zabawka przeszła szereg badań dotyczących samego materiały wykonania i substancji znajdujących się w nim.
  • FSC – oddzielny symbol, który można znaleźć na drewnianych przedmiotach dla dzieci. Oznaczeni to mówi o ekologicznym jego wyprodukowaniu oraz poszanowaniu przyrody.
  • Certyfikat Bezpieczeństwa dla dziecka i niemowląt – gwarantuje wykorzystanie sprawdzonych materiałów oraz ich budowa nie zagrozi maluszkom.
  • Safe Toys – rzucające się w oczy oznakowanie wiekowe. Twarz dziecka z przedziałem wiekowym przekreślone czerwonym znakiem. Mówi o tym od ilu lat można korzystać z zabawki.

Bezpieczne zabawki – jakie przechodzą badania?

Aby zabawka mogła być uznana za bezpieczną i gotową do użytku należy sprawdzić ją niemalże pod każdym kątem. Główne testy, którym są one poddawane dotyczą: jakości materiału wykonania, środków szkodliwych, użytkowania przez najmłodszych, możliwości kontaktu z buzią czy oczami, obecności substancji, które mogą wywołać podrażnienia lub alergie, Użyciu elementów, którymi maluch może się zadławić, dbałości o środowisko przy ich tworzeniu oraz innych wielu badań laboratoryjnych.

Poprzedni artykułKryterium wyboru przedszkola- praktyczne wskazówki dla rodziców
Następny artykułAutyzm u dziecka- jakie zabawy dla dziecka z autyzmem?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj