Zabawki sensoryczne- czym się charakteryzują?

Wybór zabawek dla dzieci, już od najwcześniejszych miesięcy ich życia odgrywa kluczową rolę dla ich harmonijnego, prawidłowego rozwoju. Dlatego warto poświęcić szukaniu i ich zakupowi znacznie więcej czasu i uwagi, by zabawki poza atrakcyjnym designem, należycie spełniały swoją rolę. Szczególnie wartościowe dla rozwoju dziecka są zabawki sensoryczne, które poprzez odpowiednią fakturę, kolor, a nawet dźwięk fantastycznie wpływają na wszechstronny rozwój każdego małego dziecka. Elementem niezbędnym do właściwego działania tego rodzaju zabawek jest ich odpowiedni dobór do kategorii wiekowej dziecka, bo tylko wtedy doskonale spełnią swoje funkcje.

Zabawki sensoryczne dla niemowląt

Już od pierwszych miesięcy życia małego człowieka, trzeba dbać o jego harmonijny rozwój, starannie wybierając wszelkiego rodzaju zabawki, jakimi będzie otaczać się maluszek. Zabawki oddziałujące na zmysły dziecka wspaniale stymulują zarówno rozwój fizyczny, jak i psychiczny pociechy. Warto więc z uwagą i troską dokonywać zakupu wszelakich akcesoriów do zabawy maluszka, by nie tylko zajmowały one jego uwagę, pozwalając rodzicom na chwile wytchnienia, ale gwarantowały prawidłowy wszechstronny rozwój dziecka. Dla niemowląt wszelkie przedmioty spełniające rolę zabawek sensorycznych wykonane są z najwyższą starannością i dbałością o detale i szczegóły. Mięciutkie grzechotki, kolorowe i błyszczące, wydające rozmaite dźwięki to typowa postać zabawek tego rodzaju przeznczonych dla najmłodszych. Różnorodna faktura zapewnia interesujące dla maluszka doznania, ucząc go reakcji na bodźce i poznawania otaczającego świata. Dla niemowląt poleca się także wszelkiego rodzaju kostki z wypustkami, masujące wrażliwe dziąsełka czy przytulanki z elementami grającymi, szeleszczącymi i bardzo przyjemnymi w dotyku. Maty edukacyjne zawierające połączenie różnych rodzajów materiałów, efektów dźwiękowych i świetnych to must have każdego niemowlaka.

Jakie zabawki sensoryczne zaproponować maluchom, które wyrosły już z grzechotek?

Niemowlęta bardzo szybko wyrastają nie tylko z ubranek, ale i zabawek, jakie posiadają, Konieczna jest zatem wymiana grzechotek i misiaczków na nieco inne zabawki sensoryczne, które umożliwią dalszy, wszechstronny rozwój małego człowieka. Dla dzieci rocznych i dwuletnich, idealne zabawki sensoryczne to takie, które zajmują uwagę malców, nie tylko na chwilkę. Kolorowe instrumenty muzyczne, piłeczki czy kule sensoryczne wykonane z różnych materiałów znakomicie rozwijają zmysł wzroku, dotyju i uwagi. Dzięki nim maluchy uczą się rzucać, turlać i toczyć, a proste instrumenty muzyczne oswajają je z pierwszymi dźwiękami.

Starszaki ich zabawki sensoryczne

Dzieci w okresie przedszkolnym szczególnie podatne są na wszelkiego rodzaju bodźce zewnętrzne, dlatego wybór zabawek powinien być wyjątkowo starannie przemyślany. Dla pociech kilkuletnich idealnie sprawdzą się kolorowe puzzle ze zwierzętami, w których pojawiają się różnorodne typy materiałów, jak skóra, futro czy pióra. Dzięki takim zabawkom, starszaki nie tylko fantastycznie się bawią, ucząc i poznając zwierzęta, ale i ćwiczą zmysł dotyku. Do bardzo interesujących zabawek sensorycznych polecanych dla dzieci w okresie przedszkolnym zaliczyć można różnorodne masy plastyczne, jak ciastoliny, plasteliny i gniotki, które fantastycznie wpływają na zdolności manualne dzieci, przygotowując je do nauki pisania. Także klocki, książeczki i farby do malowania palcami uatrakcyjniają każdą zabawę dziecięcą, pozytywnie wpływając na wszechstronny rozwój każdego dziecka.

Poprzedni artykułCo kupić dla noworodka? Lista wyprawkowa
Następny artykułCo kupić dziecku na roczek? Najciekawsze prezenty z okazji pierwszych urodzin

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj