Karmienie piersią- co warto wiedzieć? Najlepsze porady

Z tematem karmienia piersią z pewnością spotkała się każda mama. Z jednej strony ta forma karmienia jest szeroko polecana przez specjalistów i Światową Organizację Zdrowia, z drugiej wiele mam ma z nią problemy i po kilku próbach wybiera sztuczne mleka. Jak zatem przygotować się do karmienia piersią? Jakie korzyści przynosi mamie, a jakie maluszkowi? Gdzie powinniśmy szukać pomocy, jeśli pomimo wielu prób nadal nie jesteśmy w stanie skutecznie karmić dziecka? Odpowiedzi na wszystkie te pytania znajdziecie w poniższym tekście.

Najważniejsze fakty na temat karmienia piersią

Produkcja mleka zaczyna się już w trakcie ciąży. Pod wpływem progesteronu i estrogenów w piersiach kobiety powstają pęcherzyki mleczne produkujące pokarm. Dzięki temu przyszła mama jest gotowa go karmienia już na 12 tygodni przed końcem ciąży. Sam wypływ mleka jest aktywowany przez odruchu neurohormonalne, z tego powodu niezwykle istotny jest kontakt „skóra do skóry” zaraz po porodzie i pierwsze próby karmienia.

Warto zauważyć, że wielkość piersi mamy nie wpływa na skuteczność karmienia piersią. Podczas laktacji wielkość piersi będzie się zmieniać. Po porodzie w trakcie tzw. „nawału pokarmu” mogą one bardzo urosnąć i boleć, ale po jakimś czasie proces produkcji mleka unormuje się i dopasuje do potrzeb naszego dziecka.

Światowa Organizacja Zdrowia zaleca aby karmienie piersią rozpocząć w ciągu godziny od jego narodzin. Wyłączne karmienie piersią powinno być kontynuowana przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka. Skład mleka mamy będzie ulegał zmianie i dostosowywał się do potrzeb maluszka, więc nie musimy się martwić o niedobory poszczególnych składników lub kaloryczność diety dziecka. U starszych dzieci powinniśmy z stopniowo rozszerzać dietę przy jednoczesnym karmieniu piersią. Rekomendowana długość karmienia wynosi co najmniej dwa lata.

Jakie korzyści przynosi karmienie piersią?

Korzyści dla dziecka wynikające z karmienia piersią to m.in.: dostarczanie pełnowartościowego i zdrowego pokarmu, wspomaganie rozwoju układu odpornościowego, zapewnienie prawidłowego rozwoju układu nerwowego, profilaktyka nadwagi, zapobieganie wadom zgryzu, a także zaspokajanie potrzeb emocjonalnych. Warto zaznaczyć, że u niemowląt karmionych piersią istnieje mniejsze ryzyko rozwoju martwiczego zapalenia jelit, infekcji ucha środkowego, układu moczowego oraz układu oddechowego.

Karmienie piersią przynosi również wiele korzyści mamom. Należą do nich np.: lepsza więź z dzieckiem, lepsze samopoczucie pod wpływem wydzielania się oksytocyny, szybsze obkurczanie się macicy i jej powrót do stanu przed ciąży, a także szybsza utrata ciążowych kilogramów. Co więcej mamy które zdecydowały się na karmienie w późniejszym życiu rzadziej chorowały na nowotwory jajnika i macicy, miały niższe ryzyko rozwoju raka piersi i wczesnej menopauzy oraz niższe ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II. Dodatkowo miały mocniejsze kości i niższe ryzyko rozwoju osteoporozy.

Co musisz wiedzieć przed rozpoczęciem karmienia piersią?

Karmienie jest procesem, którego trzeba się nauczyć. Jeśli pierwsze próby przystawienia dziecka do piersi nie powiodły się, nie poddawaj się. W takim przypadku warto skorzystać z pomocy doradcy laktacyjnego, który pomoże dobrać odpowiednie pozycje do karmienia maluszka i udzieli wyczerpujących informacji na temat laktacji.

Warto również zwrócić uwagę na to, że podczas karmienia piersią nie musimy stosować żadnej diety eliminacyjnej. Wyjątkiem jest tutaj alkohol, który nie jest zalecany, a także wystąpienie objawów alergii u dziecka. Jeśli jednak u maluszka pojawia się alergia to lekarz powinien zadecydować, które produkty powinniśmy eliminować z diety i na jak długo.


Jeśli z jakichś względów nie chcesz lub nie możesz karmić piersią, sprawdź jakie będzie najlepsze mleko modyfikowane dla Twojego Maluszka. <3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here