Autyzm u dziecka- jakie zabawy dla dziecka z autyzmem?

Autyzm to jedno z zaburzeń, które dotyka coraz większa ilość dzieci. Dysfunkcja ta utrudnia rozwój młodego człowieka, niekiedy wpływając na jego motorykę, inteligencję czy postrzeganie. Czym jest autyzm? Jak zachowuje się dziecko z tego rodzaju spektrum? Jak postępować z tego rodzaju dziećmi, Jakie zabawy prowadzić z chorymi osobami?

Autyzm wieku dziecięcego – cechy charakterystyczne

Autyzm to schorzenie, które z czasem staje się bardzo widoczne. Z medycznego punktu widzenia jest to dysfunkcja rozwoju mózgu, która wpływa na wiele sfer życiowych i odbiorczych. Główną cechą charakterystyczną, która określa zaburzenie jest częściowy lub całkowity brak kontaktu z daną osobą. Deficyt ten rozwija się najczęściej już w wieku wczesno-dziecięcym i jest nieuleczalny. Wczesna diagnoza oraz odpowiednie postępowanie  może zmniejszyć efekty rozwoju zaburzenia. Dzieci z autyzmem zazwyczaj wykazują zachowania takie jak:

  • brak odpowiedzi na zadawane pytania, brak reakcji na swoje imię,
  • wrażenie oderwania i zamknięcia w sobie,
  • brak zainteresowania zabawkami,
  • upośledzenie intelektualne,
  • powtarzanie przez dziecko jednych i tych samych zwrotów,
  • przesadne zajmowanie się jedną rzeczą,
  • stałe, pedantyczne układanie rzeczy,
  • wiele innych.

Terapia dziecka autystycznego – wykorzystanie zabaw

Młodzi ludzie ze stwierdzonym spektrum autyzmu powinno jak najszybciej poddać się specjalistycznej terapii. Zajęcia te pomagają w tworzeniu relacji społecznych, a także nauce pewnych zachowań. Dzięki niej możliwe jest również pozytywne wpłyniecie na sferę intelektualną. Skuteczna metodą pracy z dziećmi są różnego rodzaju dopasowane zabawy. Ruch i aktywność to podstawowe narzędzie rozwoju zarówno dzieci zdrowych, jak i borykających się z różnego rodzaju zaburzeniami. Dzięki niej młody człowiek w naturalny sposób zdobywa wiedzę i doświadczenia, nie skupiając się na aspekcie dydaktycznym, Tak samo jest w przypadku dzieci z autyzmem. Odpowiednie zajęcie i zainteresowanie pozwoli uzyskać pewne założone efekty. Zatem, które z zabaw skutecznie wspomogą działania terapeutyczne? Jak bawić się z dzieckiem autystycznym. Które zabawy będą bezpieczne i ciekawe?

Autyzm u dziecka- jakie zabawy dla dziecka z autyzmem?

Zabawa z dzieckiem autystycznym to bardzo ważna część terapii i codziennego życia. Jednaka dobierając aktywność należy skupić się na kilu czynnikach. Ćwiczenia powinny przede wszystkim interesować dziecko, być dospawane do jego możliwości i umiejętności,  a także ukryte walory edukacyjne. Ciężko przypisać wszystkie zabawy to ogółu, jednak kilka propozycji na pewno stanie się stałym punktem działań wielu opiekunów i dzieci autystycznych. Wśród najbardziej polecanych i cenionych zabaw można wyróżnić:

Układanie klocków

Budowanie figur przestrzennych, dopasowywanie figur oraz rozróżnianie kształtów może na długi czas zająć dzieci z zburzeniem. Dzięki tego rodzaju aktywności młody człowiek kształtuje kreatywność, pomysłowość, jak również logiczne myślenie. Zabawa ta korzystanie wpływa na sferę intelektualna ale również na skupienie czy cierpliwość, której u niektórych autystyków brakuje.

Zabawa piaskiem kinetycznym

Struktura produktu jest miękka i przyjemna w dotyku. Dziecko używając tego przedmiotu nie boi się, czuje bezpieczeństwo i miłe wrażenia. Dzięki takiej zabawie możliwe jest kształtowanie odczuć sensorycznych i czucia głębokiego. Jest to zabawa zarówno przyjemna, jak i kształtująca.

Zabawy w wodzie

Dzieci z autyzmem z reguły lubią wodę. Wielką radość sprawia im przesiadywanie w pełnej wannie. Dodatkowo można użyć innych ciekawych zabawek. Woda odciąża mięśnie i stawy, dlatego tak bardzo korzystanie wpływa na sferę fizyczną dziecka.

Pozostałe zabawy to: rysowanie, zabawy kalkulatorem, zabawa w naśladowanie – odbicie lustrzane i wiele innych.

Poprzedni artykułZabawki dla dzieci- jakie atesty i certyfikaty powinny posiadać bezpieczne zabawki?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj