Co kupić dla noworodka? Lista wyprawkowa

Czym się kierować przy kompletowaniu wyprawki dla noworodka?

Pojawienie się nowego członka rodziny to zawsze duże wyzwanie dla rodziców. Oprócz naturalnej obawy spowodowanej tym, jak zajmować się tak kruchą istotą, zwłaszcza jeśli to pierwsze dziecko, pojawia się jeszcze problem skompletowania wyprawki. Co kupić dla noworodka? Co będzie niezbędne na te pierwsze dni po jego pojawieniu się na świecie? Odpowiednie przygotowanie przed urodzeniem zmniejsza stres i daje komfort przyszłym rodzicom, dlatego tak ważne jest, by wcześniej zaplanować, jakie rzeczy przydadzą się w pierwszej kolejności, a w co można ewentualnie zaopatrzyć się później.

Najlepiej będzie przygotować listę, wówczas zyskamy pewność, że wśród nerwów, które towarzyszą rodzicom podczas tego ważnego wydarzenia w ich życiu, niczego nie zapomnimy, a wypunktowanie wszystkich potrzebnych rzeczy pozwoli sukcesywnie uzupełniać wyprawkę tak, by później skupić się już tylko na zajmowaniu się maluszkiem.

Lista wyprawkowa – czyli w co każdy noworodek powinien być zaopatrzony w pierwszej kolejności?

Na pewno podstawową rzeczą, w którą należy się zaopatrzyć to pieluchy. Rodzajów pieluch jest bardzo dużo, natomiast na początku należy zwrócić uwagę na to, by były to pieluchy przeznaczone dla noworodków. Oznaczone są zwykle jako „new born” lub cyfrą 0. Oczywiście ważne jest również, na pieluchy jakiej konkretnej firmy się zdecydować. Tu dużo zależy od obserwacji noworodka, na początek więc nie warto kupować dużej ilości pieluch, ponieważ może się okazać, że jedne będą dziecko uczulać, a inne nie. Poza tym, z reguły z pieluszek 0 dziecko bardzo szybko wyrasta, więc dobrze jest zaopatrzyć się od razu w kilka paczek większego rozmiaru.

Są oczywiście rodzice, którzy preferują wielorazowe pieluchy. Mamy obecnie szeroki wybór tego rodzaju pieluch, więc z pewnością każdy znajdzie odpowiednie rozwiązanie, zapewniające swojemu dziecku odpowiednią higienę.

Chusteczki nawilżane – to kolejna rzecz, która powinna znaleźć się na naszej liście. Dzięki nim można w szybki sposób poradzić sobie z wszelkimi zabrudzeniami, które mogą się przydarzyć.

Krem na odparzenia – pozwoli uporać się z zaczerwienioną skórą noworodka, podrażnioną przez mocz.

Butelka i podgrzewacz – czasem zdarza się, że młoda mama ma problem z pokarmem, wówczas z pomocą przychodzi butelka. Przy wyborze butelki najważniejsze jest, by była wyposażona w smoczek anatomiczny, odpowiedni dla noworodka.

Smoczek – choć niektórzy woleliby unikać korzystania z niego, czasem to nieoceniona pomoc przy uspokajaniu maleństwa.

Jaka ilość ubranek jest potrzebna dla noworodka?

Odwieczny dylemat rodziców, którzy kompletują wyprawkę dla niemowlęcia. Ile czego się przyda? Jaki rozmiar? Z pewnością nie należy przesadzać, jeśli chodzi o ilość ubranek. Maluchy szybko rosną i może się okazać, że za chwilę będą one za małe. Są również dzieci, które rodzą się malutkie (np. wcześniaki) i standardowy rozmiar 56 będzie dla nich za duży. Dlatego najbezpieczniej kupić po kilka rzeczy danego rozmiaru, a kompletowanie odzieży pozostawić na późniejszy czas. Ubranka powinny być wyłącznie z naturalnych tkanin, bo tylko takie zapewniają odpowiednią przepuszczalność powietrza i nie uczulają.

Równie ważne jest, by do listy zakupów dopisać środki do prania dla noworodków. Delikatne, bezzapachowe płyny będą tu najlepszym wyborem.

Akcesoria dla noworodków.

To wszelkiego rodzaju produkty, które ułatwią rodzicom zajmowanie się noworodkiem. Bardzo przydatny będzie przewijak, dzięki któremu bezpiecznie zmienimy niemowlęciu pieluchę, nożyczki do obcinania paznokci, aspirator do noska, kokon lub rożek, a także niezastąpiona, jeśli noworodek przebywa w innym pomieszczeniu – elektroniczna niania.

Te wszystkie artykuły powinny znaleźć się na wyprawkowej liście, by po przyjściu dziecka na świat mieć pewność, że niczego mu nie zabraknie i będzie ono zaopatrzone we wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy.


Sprawdź także nasz ranking najlepszych regalików na zabawki: https://www.babythings.pl/ranking-top-10-najlepszy-regalik-na-zabawki/.

Poprzedni artykułBadania prenatalne- jakie wady wykrywają i kiedy wykonać?
Następny artykułZabawki sensoryczne- czym się charakteryzują?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj