Wybór przedszkola dla swojego dziecka to trudne i stresujące zadanie dla rodzica. Każdy chce, aby jego maleństwo było bezpieczne, zadbane, szczęśliwe, ale także rozwijało swoje umiejętności i zdobywało nowe pasje. Jak zatem wybrać najlepsze przedszkole? Pod uwagę musimy wziąć kilka kryteriów.
Wykwalifikowana kadra.
W każdym przedszkolu pracują nauczyciele po specjalistycznych studiach pedagogicznych. Jest to grupa zawodowa, która nieustannie kształci się, doskonali. Nie musimy się zatem obawiać, że nasze dziecko trafi pod skrzydła kogoś niedoświadczonego. Warto jednak zwrócić uwagę, czy placówka ma wśród swoich pracowników pedagoga, psychologa i logopedę. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów, gdy pojawi się np. potrzeba terapii logopedycznej, taki specjalista będzie nieocenioną pomocą i wsparciem. Większość przedszkoli prowadzi także zajęcia z gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej dla dzieci z wadami postawy. Sprawdźmy, czy placówka którą rozważamy ma takie zajęcia w swojej ofercie.
Profil przedszkola.
Obecnie wiele prywatnych przedszkoli specjalizuje się w określonej dziedzinie. Jeśli zależy nam, aby dziecko intensywnie uczyło się języka obcego, możemy wybrać przedszkole językowe, gdzie codziennie będzie miało szeroki kontakt z językiem. Gdy nasza pociecha interesuje się sportem, z pewnością znajdziemy placówkę, która w swojej ofercie ma bogatą gamę zajęć sportowych. Talenty artystyczne maluch będzie rozwijał pod okiem specjalistów w przedszkolu o takim właśnie profilu. Możemy także zdecydować się na nowatorskie w Polsce rozwiązania przedszkoli „pod chmurką”, tzw. leśnych przedszkoli, gdzie dzieci większość czasu spędzają na świeżym powietrzu w otoczeniu przyrody. Jeżeli natomiast zależy nam, aby nasze dziecko rozwijało się samodzielnie przez doświadczenia, rozważmy przedszkole w duchu Montessori. Opcji jest na prawdę wiele. Przedszkola oferują dzisiaj niezliczoną ilość zajęć dodatkowych: badawczych, artystycznych, kulinarnych, sportowych, językowych itd.
Lokalizacja przedszkola i inne techniczne kryteria.
Wybór przedszkola to także zadanie logistyczne. Jeżeli zapiszemy dziecko do placówki, która będzie daleko od naszego domu i miejsca pracy, codzienne dojazdy szybko stanął się udręką. Sprawdźmy, czy w naszej okolicy nie ma przedszkola, które będzie przyjazne dla naszej pociechy i jednocześnie pozwoli nam nie marnować długich godzin w korkach. Praktyczną wskazówką będą także godziny otwarcia przedszkola. Być może okaże się, że nasze godziny pracy nie pozwolą nam odebrać lub przyprowadzić dziecka na czas. Dopytajmy także o wyżywienie. Najlepiej, jeśli przedszkole posiada własną kuchnię. Posiłki przygotowywane na miejscu są dużo smaczniejsze niż te przywożone z cateringu.
Dzień otwarty.
Kolejną ważną wskazówką dla rodziców jest wybranie się na dni otwarte do interesujących nas przedszkoli. Podczas takich wydarzeń możemy zapoznać się z kadrą, obejrzeć sale przedszkolne, pomoce, sprzęty. Nauczyciele przedstawią nam ofertę, uspokoją nasze obawy, przedstawią zasady. Jest to świetna okazja, by poznać środowisko, w którym nasze dziecko będzie spędzać większość dnia. Pamiętajmy, że nasze odczucia szybko przejmie dziecko, więc jeśli będziemy mieli negatywne nastawienie, nasza pociecha nie będzie chętnie chodziła do przedszkola.
Inni rodzice.
Najlepszym kryterium wyboru są bez wątpienia opinie innych rodziców. Zapytajmy rodzinę i znajomych, gdzie ich dzieci czują się szczęśliwe. W którym przedszkolu panuje przyjazna atmosfera, nauczyciele są otwarci, chętnie podejmują współpracę, zajęcia są ciekawe. Pamiętajmy, wybór przedszkola jest niezwykle ważny dla naszego dziecka. Dobre przedszkole zapewni mu rozwój, poczucie bezpieczeństwa, a w konsekwencji łagodny start w edukacji.